CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Zkoumání bylin na Akademii věd

Určitě jste si všimli, že jsme poslední dobou nebyli moc aktivní, pracovali jsme totiž na výzkumu týkajícího se léčivých bylin. Mnoho z Vás nám psalo a chtělo vědět více o tom, co se chystáme dělat.

Článek je cílen pro ty z vás, které zajímá to, co nám spolupráce dala, ale i pro ty, kteří si chtějí rozšířit znalosti o bylinách.

Pro velké nadšence jsme ochotni po domluvě poskytnout podstatně rozsáhlejší zprávu obsahující krom detailnějšího vysvětlení také naměřené výsledky.

Mým hlavním cílem spolupráce s Akademií věd ČR bylo zjistit, jak se na byliny pohlíží ve vědecké praxi. Po světě pracuje nespočet vědeckých skupin, které byliny velmi podrobně zkoumají už několik desítek let. I přes do očí bijící vědecky podložené studie o jejich účinnosti je většina společnosti bere jako placebo a lékem nazývá pro organismus agresivní a mnohdy hormonální přípravky. Není se však čemu divit, kdyby se mezi lidi dostaly informace o tom, že léčivost bylin v určitých oblastech daleko přesahuje synteticky nabízená léčiva, přišel by farmaceutický průmysl o své miliardové zisky. To by přece nemohli dopustit…

Do not allow the powder to touch your skin. Currently, patients with large B-cell lymphoma in second or later lines of therapy have poor outcomes and greater unmet need, since nearly half of them either do not respond or relapse shortly after transplant. Am J Clin Path 35:538-545, 1961 https://farmaciaonlinesinreceta.com/levitra/. You may be more likely to have an allergic reaction if you are African-American.

Látky v bylinách

Byliny obsahují obrovské spektrum léčivých látek, které mohou být zjednodušeně rozděleny do 4 skupin dle chemické charakteristiky:

Alkaloidy

Fenolické sloučeniny

Terpeny

Chinony

Každá z těchto skupin má velké množství podskupin. Pod fenolické sloučeniny patří například flavonoidy a pod terpeny patří esenciální oleje.

Každá bylina je charakteristická zvýšeným obsahem právě jedné z těchto skupin, která je tedy logicky zodpovědná i za její léčivý účinek. Bylo by ale velmi nepřesné nebrat v úvahu i veškeré vedlejší skupiny látek, které primárně obsaženou skupinu podporují. Bylina totiž pracuje jako celek.

Co nás zajímalo?

Porovnávali jsme domácí a kupovanou meduňku lékařskou z pohledu obsahu fenolických sloučenin. Následně bylo to samé pozorováno u měsíčku lékařského ročníku 2015 a 2016. Zde jsme navíc zjišťovali případnou degradaci látek po uplynulém roku.

Druhým pilířem bylo zjištění vhodné extrakční techniky pro izolaci těchto léčivých látek z bylin. Jinými slovy, jak dostat z bylin co nejlépe to, co potřebujeme.

A teď k výsledkům

K nevelkému překvapení bylo v po domácku vypěstované meduňce až o 50 % více fenolických látek, což je oproti kupované sortě opravdu obrovský rozdíl. Na způsob pěstování bylin tedy záleží, a to ve velké míře.

Měsíček 2015 obsahoval více fenolických látek, což může být přisouzeno i více slunečnému počasí v minulém roce. Už z toho jde pochopit, že na obsah látek v bylině má vliv opravdu mnoho faktorů.

V případě extrakční techniky byla určena jako nejvhodnější technika ultrazvuková extrakce, jejíž největší výhodou je prostoupení buněčnou stěnou, a tedy i účinnější uvolnění látek z bylin než u macerace. Tato technika se ale dle našich zkušeností v průmyslu zatím příliš nevyužívá.

Na závěr bych chtěl poděkovat Akademii věd a věřím, že do budoucna bude spolupráce pokračovat. Byl učiněn malý krok, ale bude následovat spousty dalších kroků. Pamatujte, že zákazník určuje poptávku. Čím více budete podporovat přírodní léčbu, tím více místa na trhu bude mít.

 

About the author: Dalibor Chytil

Dalibor byl svědkem, jak se nesprávná diagnóza zdravotního stavu stala osudným členům jeho rodiny. Od té doby začal hledat alternativní přístup k zdraví člověka jako celku. Odpovědi na jeho otázky mu dala až tradiční čínská medicína, která se dívá na organismus celostně a řeší zdravotní komplikace pomocí bylin a potravin. Od mládí byl léčen bylinářem Evženem Brhelem a díky němu nikdy nemusel brát antibiotika. Sám říká, že je živoucím důkazem toho, jak byliny fungují, byl díky nim vyléčen mimo jiné i z těžkého zápalu plic. Staré čínské principy kombinuje s moderní vědou, protože se domnívá, že právě v harmonickém spojení východních a západních přístupů leží ten nejširší, nejobsáhlejší a tedy nejefektivnější pohled na lidské zdraví. Z tohoto důvodu nazval projekt CityShaman, neboť tím chce říct, že nezavírá oči ani před dnešní medicínou ani před starými přístupy. Proto městský šaman, šaman 21. století.