CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Jak si vybrat v čajovně?

Pokud patříte mezi milovníky čaje a mnohdy nevíte, co si v čajovně vybrat, je tento člověk přímo pro Vás. A co bychom byli za bylináře, kdybychom vám s orientací v čaji nepomohli? Pojďme se tedy podívat na účinky jednotlivých zpracovaní jediné byliny – čajovníku čínského, díky kterému se udržuje podstatná část východu při životě o několik desítek let déle.

Zelené čaje

V případě letního, anebo příliš horkého počasí jistě oceníte ochlazující schopnosti zeleného čaje. Nejvíce zchladí například známá dračí studna (Lung Ching), zamrzlý vrcholek (Yu-Lu), anebo také Sencha. Zelené čaje jsou známé svým vysokým obsahem alkaloidů, díky nimž mají silně povzbudivý účinek. Pokud jste tedy na vybuzení citliví, raději pijte zelené čaje ráno. I mezi zelenými čaji jsou však jisté výjimky, čaj Bancha Vás příliš nepovzbudí, jeho léčivý účinek je totiž založen spíše na srdečních sterolech, které pomáhají našemu srdci. Pokud se jedná o praženou verzi tohoto čaje (Hira Bancha), tak to vlastnosti Banchi podstatně mění, čaj se zařazuje spíše do tmavých oolongů a více zahřívá.

Salbutamol is available internationally in both generic and brand-name forms. Like other medicines, Chloral Hydrate Mixture can sometimes cause unwanted side effects. Before you take CLARINEX, tell your doctor if you: • are pregnant or plan to become pregnant http://apotheke-online24.org/. Taking abacavir will not prevent you from passing HIV to other people.

Oolongy

Pokud se Vám název této skupiny čajů příliš nezdá, máte bystré smysly. Jedná se o zkomoleninu původního čínského názvu Wu Long (černý drak), která označuje sortu čajů zpracovávaných na slunci v kovových válcích. S válcem se otáčí, díky čemuž se listy čajovníku stočí do tvaru perel. Dělí se na světlé a tmavé oolongy, přičemž světlé jsou vystaveny pouze Slunci a u tmavých je válec dodatečně zahříván. Pokud při návštěvně čajovny zvolíte oolong, nic tím nemůžete pokazit, jako zásadotvorný čaj vám totiž zlikviduje bakterie v krvi. Dobrý je tedy jak na srovnání imunity, tak na alergie, atopii nebo lupénku. Krom klasických oolongů je známá železná bohyně milosrdenství (Tie Guan Yin), která má naprosto vyrovnanou povahu, ani neochladí, ani nezahřeje.

Bílé čaje

Tvoří vlastně podskupinu oolongů. Zajímavé jsou právě tím, že se sklízí brzy na jaro, kdy je list opravdu ještě bílý. Tyto čaje neobsahují díky brzké sklizní žádné třísloviny, což z nich dělá nepřeluhovatelné čaje. Jsou skvělé pro lidi se slabším žaludkem, kteří nesnesou klasické oolongy. Známým zástupcem je například bílá pivoňka (Pai Mu Tan), ta pomáhá při vysokém cholesterolu nebo zanesených cévách. Pozor na bílé čaje by si měli dávat alergici a atopici, bílý čaj obsahuje alergeny.

Černé čaje

Jsou v protikladu k zeleným čajům naopak vhodné v zimním a chladném počasí, protože zahřívají. Stěžejní je rozdělit si čaje na vysokohorské a nížinné. Vysokohorské černé čaje povzbuzují, a tak je vhodné je pít spíše ráno, působí na prokrvení plic a mozku. Známými zástupci jsou Keemun a Darjeeling. Nížinné čaje neobsahují tolik alkaloidů, proto se můžou v klidu pít i ve večerních hodinách. Příznivě působí na nemoci mozku a proti depresím. Mezi známé zástupce patří Assam anebo Rwanda.

Pu Erhy

Z léčivého hlediska jsou Pu Erhy naprostým klenotem, zabíjí veškeré plísně ve střevech a čistí je od všelijakých jedů. Bez nadlehčování situace se tento typ čaje dá nazvat přírodním antibiotikem, funguje v těle opravdu obdobným způsobem jako penicilin! Jedná se o 2x fermentovaný čaj, přičemž druhý postup fermentace je tajný. Z hlediska výběru sorty doporučuji spíše verzi zpracovanou do cihel, je o mnoho kvalitnější. Rozděluje se na zelený a černý Pu Erh. Zelený je spíše specialitou, působí více na páteř a na prokrvení hlavy. Daleko známější je černý Pu Erh, ten je vhodný na nemoci zažívacího traktu.

Aromatizované čaje

Specialitou jsou čaje dochucované vonnou bylinou, díky čemuž se dá léčivý účinek více zacílit. Tyto čaje se však musí rychle zkonzumovat, po roce již ztrácí svůj účinek a po dvou letech může být konzumace nebezpečná. Známým aromatizovaným čajem je Le Touareg, směs gunpowderu a marocké máty. Tento čaj je vhodný na dehydrataci, atopii a lupénku. Dalším známým zástupcem je Earl Grey, černý čaj aromatizován bergamotem, díky kterému silně prohřívá a působí pozitivně na žaludek

Na závěr chci podotknout, že uvedené informace jsou spíše orientační a v každém případě je vhodnější před jakýmkoliv samoléčitelstvím konzultovat svůj zdravotní stav s terapeutem. Pro seriózní léčbu se čaje nepoužívají ani tak samotné, jako spíše v kombinaci s určitými bylinami, které zlepšují a dále zacilují jejich účinek.

About the author: Dalibor Chytil

Dalibor byl svědkem, jak se nesprávná diagnóza zdravotního stavu stala osudným členům jeho rodiny. Od té doby začal hledat alternativní přístup k zdraví člověka jako celku. Odpovědi na jeho otázky mu dala až tradiční čínská medicína, která se dívá na organismus celostně a řeší zdravotní komplikace pomocí bylin a potravin. Od mládí byl léčen bylinářem Evženem Brhelem a díky němu nikdy nemusel brát antibiotika. Sám říká, že je živoucím důkazem toho, jak byliny fungují, byl díky nim vyléčen mimo jiné i z těžkého zápalu plic. Staré čínské principy kombinuje s moderní vědou, protože se domnívá, že právě v harmonickém spojení východních a západních přístupů leží ten nejširší, nejobsáhlejší a tedy nejefektivnější pohled na lidské zdraví. Z tohoto důvodu nazval projekt CityShaman, neboť tím chce říct, že nezavírá oči ani před dnešní medicínou ani před starými přístupy. Proto městský šaman, šaman 21. století.