CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Ženské problémy

Jednou mě kontaktovala klientka, která nemohla opakovaně donosit dítě. I přestože se díky umělému oplodnění plod uchytil, do krátké doby bohužel potratila. Už v této době mě hodně překvapilo, kde všude může být příčina těchto potíží. U této paní totiž byla příčinou páteř, jejíž útisky blokovaly výživu plodu, a ten se poté v děloze vždy přestal vyvíjet.

Bolestivá, nepravidelná nebo velmi krvácivá menstruace, dále mykózy, výtoky, cysty, myomy, polypy, endometrióza, či neschopnost otěhotnět anebo opakované potraty – k tomu všemu se dostaneme v tomto článku. Pokusím se nastínit nejzásadnější příčiny těchto potíží a alespoň částečně taky to, jak problémy řešit.

Kde všude může být problém?

1. Oslabený hormonální systém

Velmi častou příčinou ženských problémů je oslabený hormonální systém, který souvisí s játry. Pokud jsou játra oslabená, může to mít vliv na neplodnost, nepravidelnou menstruaci a také zvýšené (nebo naopak velmi nízké) krvácení. Hormony plní opravdu mnoho funkcí po těle a jedna z nich je také imunitní funkce, proto je v důsledku dlouhodobě oslabených jater tělo náchylnější i na vstup jakékoliv choroby do těla. Oslabená játra jdou také poznat skrze zimovřivost (nohy, ruce nebo i celé tělo).

Čím se oslabuje hormonální systém: dlouhodobé braní hormonální antikoncepce anebo jiných chemických léků (zatěžuje játra), chronický zánět v těle (takže také autoimunitní potíže) a jakékoliv opakované chřipky, nachlazení, virózy. Velmi často se také játra oslabují kvůli jezení příliš čistící stravy a opomíjení výživné stravy (viz tento článek).

2. Chronický zánět v oblasti bederní páteře

Největší kapitolu problémů, které terapeut řeší, tvoří právě chronické záněty v okolí bederní páteře a podbříšku. V této lokalitě je totiž velmi rozsáhlý lymfatický systém a mnoho důležitých orgánů a tkání – střeva, močový měchýř, děloha, vaječníky. Může se jednat o mnoho bakterií/virů, které mohou napadat sliznice, procházet ze střev, držet se v rámci lymfatického systému, anebo dokonce v oblasti kosti/páteře. Jedná se třeba o papilomavirus, boreliózu, helicobacter, herpes, chlamydie, tbc, toxoplazmózu, stafylokoka, streptokoka, anebo i E.coli.

V tomto případě dochází velmi často k tvorbě myomů, polypů, cyst, anebo endometrióze. Dále se může bederní páteř projevovat bolestí, která se může také zhoršovat při menstruaci (může být ale také pouze znakem utisklých nervů). V těchto případech zánětu není dobré pokoušet se otěhotnět, jelikož nejčastější příčinou potratů je právě napadení plodu bakterií/virem. Logicky je dobré tuto oblast nejprve vyhojit a tím připravit plodu cestu.

Pro kvalitní řešení zánětů je třeba důkladná diagnostika pro určení, které tkáně (a do jaké míry) jsou napadené a taky dozjištění všech možných souvislostí (krevní tlak, průjmy/zácpy, tep,…), aby se léčba mohla nasměřovat na maximální možnou podporu.

3. Útisky nervů a dysbalance od páteře

Tímto samostatným bodem chci upozornit na důležitost zdravé páteře, protože mnohdy se nemusí jednat ani o zánět, ale o pouhé útisky nervů/lymfy a vzniklé dysbalance od páteře, které způsobují dlouhodobě horší prokrvení jistých částí těla, které tím trpí. Takže špatné pohybové vzorce či úraz může být dostačujícím důvodem pro zadělání si na tyto obtíže.

Při neřešení dysbalancí se totiž může velmi snadno chytnout do oslabených (špatně prokrvených oblastí) zánět, a najednou se dostáváme do bodu 2. Rozdíl mezi pouhým útiskem/dysbalancemi a zánětem pozná pouze zkušený terapeut, rozdíl bohužel nejde tak snadno popsat. Většinou se totiž zánět projevuje boláky v jistých částech těla, anebo razantnějším vysycháním tkání, ale také to tak být nemusí a zánět může napadat výhradně vnitřní struktury a navenek o sobě nedává vědět.

4. Plísně

Na plísních je největším problémem to, že jejich toxiny mají tendenci napadat játra a tím způsobovat i hormonální obtíže. Můžeme je buď vdechnout, anebo získat skrze stravu, kdy poté vegetují právě v oblasti střev, odkud se šíří dále do těla. Plísně o sobě většinou dávají vědět vysycháním tkání (suché a svědivé ekzémy), problémy se zažíváním a mnohdy i vyprazdňováním. Často také spouští potravinové intolerance a alergie, v rámci ženských potíží samozřejmě výtoky a mykózy.

V tomto případě je nutné začít opatrně čistit oblast střev cílenými protiplísňovými léčivy. Opatrně kvůli tomu, že mnohdy jsou ve střevech po dlouhodobém působení zánětu usazené zahnisané kapsy, které se mohou začít příliš razantně uvolňovat. Kromě čištění oblasti střev a také oblasti okolo střev (z dlouhodobého hlediska mohou toxiny přecházet i do lymfy okolo střev) je dobré zároveň posilovat játra, která jsou v důsledku působení toxinů vyčerpaná.

Jak tělo podpořit?

Každé ženě bych poradit zařadit do jídelníčku kvalitní rostlinné oleje, jako rakytníkový, konopný, pupálkový, sezamový, ostropestřecový nebo třezalkový. Oleje můžete zařadit denně s jídlem, stačí 1 čajová lžička 1-2x denně a to buď samotného, anebo kombinace dvou olejů. Jsou perfektními léčivy na hojení sliznic a podporu jater, díky čemuž můžou pomáhat i imunitě, aby dokázala vyhojit zánět. Kvalitní rostlinné oleje jsou totiž věcí, která nám v jídelníčku obecně velmi chybí, což je vzhledem k jejich schopnostem velká škoda. Jedinou kontraindikací olejů jsou razantní průjmy, u kterých se oleje nemůžou, mohli by je zhoršovat.

Tím, že není důležitý pouze následek obtíží, ale také kompletní diagnóza, nejsem Vám schopný i vzhledem ke kontraindikacím bylin dát kompletní informace k tomu, jak by léčba probíhala přesně pro Vás. Pokud byste měli zájem zjistit, kde bude zakopaný pes právě u Vás a jak tělo podpořit, jsem k dispozici na emailu dalibor@cityshaman.cz

About the author: Dalibor Chytil

Dalibor byl svědkem, jak se nesprávná diagnóza zdravotního stavu stala osudným členům jeho rodiny. Od té doby začal hledat alternativní přístup k zdraví člověka jako celku. Odpovědi na jeho otázky mu dala až tradiční čínská medicína, která se dívá na organismus celostně a řeší zdravotní komplikace pomocí bylin a potravin. Od mládí byl léčen bylinářem Evženem Brhelem a díky němu nikdy nemusel brát antibiotika. Sám říká, že je živoucím důkazem toho, jak byliny fungují, byl díky nim vyléčen mimo jiné i z těžkého zápalu plic. Staré čínské principy kombinuje s moderní vědou, protože se domnívá, že právě v harmonickém spojení východních a západních přístupů leží ten nejširší, nejobsáhlejší a tedy nejefektivnější pohled na lidské zdraví. Z tohoto důvodu nazval projekt CityShaman, neboť tím chce říct, že nezavírá oči ani před dnešní medicínou ani před starými přístupy. Proto městský šaman, šaman 21. století.