CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Fyzické příčiny deprese

Nespočet lidí trpí na deprese, či jistou formu psychického neklidu. Jakoby depresím dnešní doba nahrávala…větší úspěch, více peněz, větší dům, lepší auto. Světová zdravotnická organizace uvádí, že až 300 milionů lidí celosvětově trpí jistou formou deprese, a že jsou tyto deprese jedním z hlavních přispěvatelů ke vzniku chorob.

Já jsem si, jakožto bylinář, dlouhou dobu kladl velmi zásadní otázku. Existuje nějaká souvislost mezi fyzickým zdravím a depresemi, anebo jsou deprese opravdu čistě psychického původu? To by totiž znamenalo, že jakožto bylinář jsem v této oblasti bezmocný a člověk s depresemi by měl být odkázán na psychologa.

Co jsem v průběhu praxe zjistil?

Že existuje obrovská souvislost mezi naším fyzickým zdravím a mezi naším psychickým stavem! A každým dalším dnem mě překvapuje, jak moc podstatná tato souvislost je. Lékaři potvrzují, že má na deprese vliv zdraví střeva (viz minulý článek), nekvalitní spánek (viz tento článek) a také i přítomnost chronického zánětu (tzv. zánětlivé markery). Psychosomatici potvrzují, že se skrze vyřešené trauma dá uzdravit fyzické tělo. A já, jakožto bylinář potvrzuji, že se skrze bylinnou léčbu dá výrazně pomoci při léčbě depresí, panických stavů a úzkostí! Toto vše znamená, že ideálním řešením je přistupovat k léčbě komplexně:

  1. Změna stravovacích návyků
  2. Bylinná léčba zaměřená na chronické záněty a hormonální nerovnováhy v těle
  3. Psychosomatický přístup, meditace
  4. Pravidelný pohyb a kvalitní spánek
  5. Pravidelné otužování a dechová cvičení (například Wim Hof metoda)

CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Obr. 1: Meditace výrazně pomáhá na deprese

Jakých konkrétních fyzických příčin stresu si v praxi všímám?

  1. Choroba v páteřním kanálu

Pokud jste prodělali například boreliózu nebo chlamydie, mějte se na pozoru. Tato onemocnění mají totiž tendenci se usazovat do páteřního kanálu, případně do kloubů a kostí, ze kterých se poté při oslabení imunitního systému projevují. Při projevu mohou dráždit také nervovou soustavu a z tohoto důvodu mohou vznikat deprese, úzkosti a panické stavy.

V případě prodělání těchto typů chorob v minulosti je nutno zaměřit se na doléčení těchto chorob, či alespoň co největší utlumení jejich působení. Jako velmi účinné se osvědčily právě minerální přípravky, které lépe prostupují do kostí.

  1. Útisk nervů od páteře

Pokud naše tělo nemá dostatek správného pohybu a nejvíce času trávíme v sedavé poloze, často může v dlouhodobém horizontu docházet k blokům páteře a tedy i útisku nervů v daných oblastech (více viz tento článek). Nikoho asi nepřekvapí, že tento útisk nervů má potom vliv na celé tělo…a hlavně na duševní zdraví. Stejně tak to platí pro nerovnovážně přetěžování jedné poloviny těla více nežli druhé! Tyto dysbalance mají také vliv na obranyschopnost těla neboli imunitu. Do oslabené části těla se snadněji chytne zánět (proto jistí lidé trpí záněty jen na pravé nebo levé části těla).

Dobrou zprávou je, že i tyto stavy jdou řešit doplňkovou bylinnou léčbou. Mnoho bylin dokáže uvolit utisklé nervy od páteře a také tělu pomoci na opravu vzniklých dysbalancí. V tomto případě je zcela logicky nutno se zaměřit na pohybové vzorce a začít pravidelně cvičit.

CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Obr. 2: Cvičením pro optimální duševní zdraví

  1. Oslabené endokrinní žlázy nebo úrazy

Pokud je naše tělo dlouhodobě pod vlivem stresu (často vlivem působení kortizolu), tak se v důsledku neustálého působení hormonů oslabuje i endokrinní systém. Takto se může narušit tvorba spánkového hormonu (melatoninu) a také tvorba dopaminu a serotoninu. Také z dlouhodobého fyzického přetěžování může vzniknout až neurastenie (což vede k únavovému syndromu). V případě úrazů je příčinou depresí poúrazová epilepsie.

Léčba se zde zaměřuje na harmonizaci endokrinního systému. Je třeba uklidnit hyperfunkce (nadbytečné fungování) a posílit hypofunkce (slabé fungování). Také je nutno se zaměřit na podporu regenerace těla a nervové soustavy.

  1. Zpomalený metabolismus

Pokud máme zpomalený metabolismus, má to přirozeně vliv i na naše duševní zdraví. V těchto případech totiž tělo většinou nedostatečně regeneruje a může mít narušený také metabolismus prvků (například hořčíku). To má vliv také na kvalitu spánku a zdraví nervové soustavy.

V tomto případě je třeba zároveň zrychlovat metabolismus a také prohlubovat hladinu spánku, aby tělo zvládlo během noci lépe regenerovat. Přirozeně je také vhodné doplňovat hořčík a další minerály, které budou v nedostatku.

Co na to věda?

Dr. Michael Greger se zabýval otázkou: Jak je možné, že je dnes deprese téměř na denním pořádku u tak velkého počtu lidí? Zjistil, že je to spjato právě s chronickými záněty! A pozor, nejedná se pouze o stav: „Jsem nemocný, takže se jednoduše necítím dobře.“ Michael zjistil, že je deprese přímo spjatá s prezencí zánětlivých markerů v krvi, například C-reaktivní proteiny (CRP), anebo zvýšená sedimentace (tyto hladiny ovlivňuje i Wim Hof metoda). Je tedy prokázáno, že deprese do velké míry způsobuje i chronický zánět organismu. A to se nebavíme jen o neustálých virózách, ale i autoimunitních chorobách (více v tomto článku). Stejné podmínky byly totiž pozorovány v případě astmatu nebo alergií.

CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Obr. 3: Deprese vyvolávají zánětlivé markery v krvi

Jak je možno změnit stravu? Více antioxidantů!

Z článku o tucích víme, že omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě, ale v tomto případě nebylo prokázáno, že by samotné výrazněji redukovali jak zánět, tak deprese (což znamená, že samotné omega 3 na to nestačí). Co však pomohlo, byla rostlinná strava, ta během dvou týdnů shodila hodnotu CRP o celých 30%, což mělo vliv i na deprese. Za toto zlepšení pravděpodobně mohou právě antioxidanty vyskytující se v zelenině. Ty bojují s volnými radikály, které při napadání vlastních tkání spouští zánětlivou odpověď. Tato změna diety nejrazantněji pomůže právě těm lidem, kteří jedí velký podíl živočišné a průmyslově zpracované stravy.


Myslím, že výbornou zprávou pro každého z nás je to, že existuje hmatatelný projev depresí, které jsou často velmi neuchopitelné. Pokud máte zájem o řešení svých depresí (ať už z jakýchkoliv příčin), kontaktujte mě na dalibor@cityshaman.cz

 

About the author: Dalibor Chytil

Dalibor byl svědkem, jak se nesprávná diagnóza zdravotního stavu stala osudným členům jeho rodiny. Od té doby začal hledat alternativní přístup k zdraví člověka jako celku. Odpovědi na jeho otázky mu dala až tradiční čínská medicína, která se dívá na organismus celostně a řeší zdravotní komplikace pomocí bylin a potravin. Od mládí byl léčen bylinářem Evženem Brhelem a díky němu nikdy nemusel brát antibiotika. Sám říká, že je živoucím důkazem toho, jak byliny fungují, byl díky nim vyléčen mimo jiné i z těžkého zápalu plic. Staré čínské principy kombinuje s moderní vědou, protože se domnívá, že právě v harmonickém spojení východních a západních přístupů leží ten nejširší, nejobsáhlejší a tedy nejefektivnější pohled na lidské zdraví. Z tohoto důvodu nazval projekt CityShaman, neboť tím chce říct, že nezavírá oči ani před dnešní medicínou ani před starými přístupy. Proto městský šaman, šaman 21. století.