CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Detoxikace organismu

Tento článek jsem chtěl nejprve nazvat „dezinformace detoxikace“, neboť panuje v tomto tématu opravdu mnoho bludů a polopravd, které mohou být pro jistou část populace velmi nebezpečné. Jak vůbec tělo bezpečně čistit a v jakých případech se to hodí? Kdy se naopak jakýmkoliv očistám vyhýbat velkým obloukem? To vše se pokusím v tomto článku uvést na pravou míru.

Detoxikace jako lehkomyslný trend

Žijeme v době, kdy máme všichni pocit, že se musíme čistit. Samotný akt čištění jakoby pro nás byl důležitější než pozastavení se nad tím, od čeho se chceme čistit a zda je to opravdu potřeba. Jako bychom si všichni připadali nečistí. Pokud se necítím dobře, nemusí mi vždy očista organismu pomoci. Naopak si můžu nesprávně naordinovaným čištěním zadělat na mnoho problémů. Dnešní doba těmto pocitům sice pomáhá (spousta barviv, konzervantů, aromat, riziko těžkých kovů…), ale tím spíše bychom měli klást důraz na správné způsoby detoxikace.

CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Co nejčastěji způsobuje stagnace?

Do následujících několika bodů jsem shrnul hlavní faktory, které se podílí na stagnacích (hromazení, zpomalení, narušení) tělních tekutin. To má vliv nejen na únavu organismu, ale také na deprese. Logicky se totiž postihne i endokrinní systém a tvorba hormonů, což může postihnout také náš spánek.

 1. Plísně, helicobacter, papilomavirus a další typy infekcí

Cíleně uvádím na první místo, neboť infekce jsou nejčastější příčinou potíží, od kterých se chceme čistit. Způsobují totiž stagnaci metabolismu žluče, lymfatického systému a také mají tendenci ucpávat střevní cévky. Toxiny, od kterých se chceme čistit, tedy mnohdy nepochází z jídla, ale z činnosti těchto infekcí!

Zcela logicky by tedy náš čistící proces měl být nasměrován nejen na odvod toxinů a zprůchodnění tělních tekutin, ale také proti činnosti těchto infekcí – antibakteriálně, antivirově a antimykoticky.

 1. Blok od páteře a dysbalance

Nejvíce jsem o páteři psal v tomto článku. Znovu se jedná o utiskování nervového a lymfatického systému okolo páteře. Tělo následně nedostatečně odvádí odpadní látky a vzniká hromazení, což vyústí v únavu a zpomalení metabolismu. Stejně tak se na stagnacích podepisují dysbalance (pravá polovina těla silnější než druhá).

 1. Protilátky

Kromě samotných infekcí se na blokaci metabolismu žluče, lymfy a střevních cévek podílí také vlastní protilátky proti nemocem. Tato tématika výrazně souvisí s autoimunitními chorobami (např. revma) a také skrytými a nedoléčenými záněty. Nemusíme tedy nutně trpět autoimunitní chorobou, stačí, abychom nedoléčili opakované chřipky.

 1. Zpomalený metabolismus z důvodu špatných stravovacích návyků

V tomto případě si stagnace způsobíme buď skrze dlouhodobě nepravidelné stravování (celý den nic a potom přejedení se pozdě večer), anebo konzumací přemíry výživné a tučné stravy (mnoho masa, smaženého, nedorovnání jídla zeleninou anebo citrusy). Dalším podstatným faktorem této kategorie je pitný režim, který by měl být dostatečný v rámci roční doby.

 1. Parazité

Cíleně na poslední místo uvádím parazity. Důvodem je fakt, že tento typ infekcí je velmi neobvyklý, ne-li vzácný. Mnoho lidí, kteří „odčervování“ lidí zasvětili své životy, by se mnou pravděpodobně nesouhlasilo. Každopádně parazit se dá snadno poplést s plísní nebo jiným typem infekce, protože symptomy jsou obdobné! Z praxe si ale jasně všímám, že vysychání tkání, sucho v ústech, boláky v oblasti obličeje a zad a rozdrážděný konečník mají na svědomí právě plísně, helicobacter nebo papilomavirus. Ve většině případů se tedy nemusíte bát, že máte tasemnici, roupy nebo škrkavku.

CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Jak se čistit? Hlavně bezpečně a cíleně!

Z předešlých bodů je jasné, že na tolik různých příčin vnitřních stagnací univerzální čistící mechanismus neexistuje (i když by to samozřejmě bylo jednodušší). Nejprve je nutno pečlivě diagnostikovat, kde je zakopaný pes u Vás, poté vzít v potas Váš konkrétní zdravotní stav a až potom navrhovat řešení. V následujících bodech popíši několik základních léčiv pro detoxikaci organismu:

 • Psyllium – vláknina, která má zároveň antibakteriální a antivirové vlastnosti
 • Umeboshi – výborné na plísně a podporu funkce ledvin
 • Spirulina, chlorella, zelený ječmen – výborné na plísně a odvod těžkých kovů
 • Zelený jíl – výborně čistí střevní cévy jak od infekce, tak od protilátek
 • Aloe – perfektně zrychluje metabolismus a odvádí nečistoty
 • Olivový olej + citron – zrychluje metabolismus žluče a odvádí přebytečné soli

Střevní mikroflóra

V předchozím článku o zdravém střevu jsem psal o důležitosti zdravé střevní mikroflóry pro náš imunitní systém. Téma očisty střev s tím do velké míry souvisí. Pokud totiž čistíme tělo razantně, můžeme narušit naši tak potřebnou mikroflóru a vyčerpat žaludek a střeva. Naopak při čištění těla pomalu a cíleně mohou bylinné přípravky působit současné čištění i výživu střevní mikroflóry!

Odvrácená strana detoxikace

Jak jsem výše předesílal, existují situace, ve kterých je čištění přímo nebezpečné. Obecně řečeno se jedná o stav, kdy je tělo v nedostatku a je vyčerpané. A my místo toho, abychom ho posilnili a vyživili, tak ho dále čistíme a tím prohlubujeme daný problém. Nejlépe tento stav vystihuje symbol JIN/JANG, který upozorňuje na nutnost rovnováhy.

CityShaman - Bylinné poradenství - Fytoterapie - Tradiční čínská medicína - Věda - Moderní lékařství - Byliny na míru - Byliny - Čaje

Kdy se konkrétně jakémukoliv čištění vyhnout:

 • Crohnova choroba
 • Ulcerózní kolitida
 • Hormonální problémy (např. nepravidelná menstruace)
 • Zimovřivost
 • Zalévání se vodou
 • Revmatismus
 • Osteoporóza
 • Bolesti páteře z nedostatku minerálů

I dnes se stále najdou „odborníci“ doporučující aloe na Crohnovu chorobu (což je obrovská terapeutická chyba), anebo terapeuti doporučující čištění organismu za všech okolností. Ve výše zmíněných případech je střevo ve stavu zánětu a jakékoliv kartáčování (razantními technikami očisty) ho pouze více podráždí. Dále je také vyčerpaná slezina a slinivka a tělo potřebuje posilnit a vyživit!


Snad se mi podařilo uvést na pravou míru, jak komplexní je téma detoxikace těla. Každý člověk je velmi individuální a potřebuje proto zcela speciální přístup. Pokud byste měli dotazy nebo chtěli poradit s očistou vhodnou právě pro Vás, kontaktujte mě na dalibor@cityshaman.cz

About the author: Dalibor Chytil

Dalibor byl svědkem, jak se nesprávná diagnóza zdravotního stavu stala osudným členům jeho rodiny. Od té doby začal hledat alternativní přístup k zdraví člověka jako celku. Odpovědi na jeho otázky mu dala až tradiční čínská medicína, která se dívá na organismus celostně a řeší zdravotní komplikace pomocí bylin a potravin. Od mládí byl léčen bylinářem Evženem Brhelem a díky němu nikdy nemusel brát antibiotika. Sám říká, že je živoucím důkazem toho, jak byliny fungují, byl díky nim vyléčen mimo jiné i z těžkého zápalu plic. Staré čínské principy kombinuje s moderní vědou, protože se domnívá, že právě v harmonickém spojení východních a západních přístupů leží ten nejširší, nejobsáhlejší a tedy nejefektivnější pohled na lidské zdraví. Z tohoto důvodu nazval projekt CityShaman, neboť tím chce říct, že nezavírá oči ani před dnešní medicínou ani před starými přístupy. Proto městský šaman, šaman 21. století.